W pierwszych miesiącach 1947 roku pięciu uczniów Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku nad Sanem założyło konspiracyjną organizację Orlęta. Nie zgadzali się na aresztowania i procesy byłych członków Armii Krajowej oraz żołnierzy powojennego podziemia, rozwieszali antykomunistyczne ulotki i zbierali informacje o działalności między innymi SB i MO. Niestety ich działalność została namierzona przez komunistyczne władze. W 1949 roku zaczęły się pierwsze aresztowania, potem były procesy, zakończone w większości długoletnimi wyrokami więzienia. Te czasy dobrze pamięta Pani Ewa i pan Jerzy. Ich ojciec Marian Bigos ps. Żuraw miał 17 lat kiedy rozpoczął swoją antykomunistyczną działalność.
- Został aresztowany w grudniu 1949 roku w wigilię, wtedy aparatczycy weszli do domu został przewieziony do Niska do Rzeszowa i dostał wyrok. – opowiada córka.
- Przypomnę słowa taty, że będą kiedyś takie czasy, że będą mówić prawdę. Takie imprezy są potrzebne bo przypominają o tamtych czasach, o tych bohaterach. – dodaje syn Mariana Bigosa.
Orlęta działały głównie w Rudniku nad Sanem, ale miały także swoje oddział w Łańcucie, Stalowej Woli czy Nisku.
Jarosław Szarek, prezes IPN - Młode Orlęta Rudnickie, ale w Polsce to tysiące młodych ludzi, którzy powiedzieli sowieckiej władzy nie. W tym czasie gdzie nie było nadziei, byli zbyt młodzi żeby walczyć w czasach II wojny światowej, ale wychowani w tym duchu walki sami walczyli jak umieli pisząc ulotki.
Anita Gietka, Stowarzyszenie Kulturowo-Oświatowe Rudnickie Orlęta - Ta historia była prawie nie znana dlatego robimy uroczystości w dwóch miejscowościach w Rudniku i Stalowej Woli.
Podczas Mszy św. w bazylice Matki Bożej Królowej w Stalowej Woli przypomniano tez 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Złożono tez kwiaty przed pomnikiem papieża Polaka. W uroczystościach uczestniczyło wiele młodych osób.
Niektórzy członkowie Orląt doczekali się rehabilitacji dopiero po 1989 roku, otrzymali wtedy stopnie oficerskie. Sylwetki Orląt, ale też innych członków młodzieży działającej w niepodległościowych organizacjach przypomniała wystawa „Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa na ziemiach polskich 1944-56”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.