Tadeusz Ferenc otrzymał statuetkę oraz tytuł Samorządowca 20-lecia. Decyzję o uhonorowaniu prezydenta Rzeszowa podjął Zarząd Związku Powiatów Polskich.

Podczas uroczystości w Ratuszu dyrektor biura Związku Powiatów Polskich podkreślał, że głównym powodem przyznania Tadeuszowi Ferencowi tytułu Samorządowca 20-lecia jest ogromny wkład w rozwój lokalny oraz sukcesy miasta na arenie ogólnopolskiej.

W uzasadnieniu odczytano, że w ciągu 16 lat prezydentury Ferenca powierzchnia Rzeszowa zwiększyła się z 54 do 120 kilometrów kwadratowych, a liczba mieszkańców wzrosła ze 159 do 220 tysięcy. Za najważniejsze inwestycje zrealizowane w czasie jego kadencji uznano między innymi: otwarcie zakładu wodolecznictwa w Szpitalu Miejskim, otwarcie punktów informacyjnych i obsługi mieszkańców w centrach handlowych oraz zakup nowych autobusów elektrycznych.

Odbierając statuetkę Tadeusz Ferenc dodał, że nagroda to sukces wszystkich mieszkańców, a rozwój Rzeszowa nie byłby możliwy, gdyby nie studenci i aktywność rzeszowskich ośrodków akademickich.

Fot. arch. Fot. arch. W Rzeszowie podpisano dziś umowy w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych. 35 jednostek straży pożarnej z całego województwa dostanie w sumie 9 milionów 390 tysięcy złotych na nowe samochody pożarnicze. To pierwszy program, który na taką skalę wspiera jednostki ratownicze z Podkarpacia.

Większość pieniędzy pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Część przekazał Fundusz Wojewódzki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz samorządy, na terenie których znajdują się jednostki OSP. Tego rodzaj wsparcie jest dla nich bardzo ważne, bo wiele używa jeszcze starych, nawet 40-letnich samochodów pożarniczych.