40 wydarzeń, 6 krajów i jedno miasto. 25 sierpnia w stolicy Podkarpacia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE. Dziś jego program przedstawiono podczas konferencji prasowej w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Festiwal przygotowują kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz Litwa i Ukraina.

Scena, człowiek i emocje - Festiwal TRANS/Misje ma być forum artystycznym i intelektualnym. Na początek w Filharmonii Podkarpackiej widzowie wysłuchają oratorium "Cud niedokonany", czyli Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej. Festiwal zapowiada się jako maraton projekcji filmowych, dyskusji, wystaw i spektakli zarówno premierowych, jak i wcześniej nagrodzonych.

Wystąpi m.in. Morawsko-Śląski Teatr w Ostrawie, Teatr Królewskiego w Trokach oraz Państwowy Teatr w Koszycach. Gospodarz spotkań, Teatr im. Wandy Siemaszkowej wystawi m.in. spektakl "Lwów 1918/1920" oraz widowisko "Diabeł Łańcucki" w reżyserii Lecha Raczaka. Program festiwalu przygotowano z myślą o 100 rocznicy zakończenia I wojny światowej. Nazwa nawiązuje poprzez pierwszy człon "Trans" do przekraczania granic. Druga część "Misje" odnosi się do znaczenia sztuki w życiu codziennym. Zakończy się 31 sierpnia widowiskiem plenerowym na rzeszowskich bulwarach "Kwiat paproci".