Unia Europejska sfinansuje w dwóch trzecich budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej dla Rzeszowa i okolic miasta. Umowę na 208 mln zł podpisali: pełniący obowiązki Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych i marszałek województwa. Za cztery lata mamy dojechać koleją na lotnisko i do pobliskich zakładów przemysłowych.

Inwestycja zakłada budowę i remonty linii i przystanków kolejowych na terenie obejmującym 1/3 obszaru Podkarpacia i zamieszkanym przez 750 tysięcy osób, od Dębicy do Przeworska i od Kolbuszowej do Strzyżowa. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna będzie realizowana przez samorząd województwa, PKP PLK oraz 16 podkarpackich gmin. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku, a cała inwestycja ma być gotowa w 2022 roku. Jej częścią będzie nowa 5-kilometrowa linia do Jasionki. Wraz z budową nowych przystanków, wiaduktu, parkingów samochodowych i węzłów przesiadkowych ma kosztować 80 mln zł.

11 podkarpackich uczelni wyższych otrzymało z budżetu województwa dotacje na wyposażenie laboratoriów i pracowni. Łączna wartość dofinansowania to 1,5 mln zł. Największą pomoc otrzymała Politechnika Rzeszowska 350 tys. zł i przeznaczy na zakup samolotu szkoleniowego. Uniwersytet Rzeszowski dostał 200 tys. zł, za które kupi aparaturę do Laboratorium Spektroskopii Materiałów. Dotacje w wysokości od 50 do 150 tys. zł otrzymały również: Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w Tarnobrzegu, Krośnie i Sanoku, PWST-E w Jarosławiu, PSW w Jaśle, PWSW w Przemyślu, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa, WSiIZ Rzeszów oraz Zamiejscowy Wydział Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli.