W Przemyślu odbyły się dziś uroczystości związane ze świętem policji. Były odznaczenia i awanse dla najlepszych funkcjonariuszy oraz zapowiedź kolejnych inwestycji. Mimo świątecznej atmosfery plakietki na radiowozach przypominały, że trwa drugi tydzień policyjnego protestu.

Budynek nowej Komendy Powiatowej Policji w Jaśle ma mieć 3 kondygnacje i powierzchnię 5 tys. metrów kwadratowych. W piwnicy znajdzie się strzelnica na 5 stanowisk. Powstanie też parking, a teren zostanie ogrodzony i oświetlony. Inwestycja ma kosztować prawie 30 mln zł. Nie jest jednak jedyną. W ramach programu modernizacji służb mundurowych podkarpacka policja dostała 75 mln zł. To właśnie inwestycje, ale też wykrywalność przestępstw utrzymująca się od kilku lat na wysokim poziomie, 70 procent, to tematy, które poruszano w czasie święta policji zorganizowanego dziś w Przemyślu.

Przy tej okazji na wyższe stopnie mianowano w sumie 1379 policjantów, a 128 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych otrzymało medale. Mimo świątecznej atmosfery, przypominano jednak, że trwa policyjny protest.

W odczytanym dziś liście Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji znalazła się zapowiedź podwyżek. Według zapowiedzi resortu w styczniu 2019 r. funkcjonariusze będą zarabiać średnio o ponad 800 zł więcej niż w 2015 r., a wynagrodzenia pracowników cywilnych wzrosną średnio o 750 zł Z-ca Komendanta Głównego Policji nie chciał dziś komentować samego strajku, odniósł się tylko do zapowiedzi resortu o podwyżkach. Rozmowy między związkowcami a MSWiA trwają.

Policjanci chcą tysiąca złotych podwyżki, pierwsza transza, czyli około 650 zł miałaby być wypłacona w przyszłym roku, zwolnień lekarskich płatnych w wymiarze stu procent uposażenia za pierwsze 30 dni chorobowego oraz zmian w systemie emerytalnym. Na razie policjanci oflagowali budynki i radiowozy, a zamiast mandatów dają pouczenia. Jeśli negocjacje nie przyniosą oczekiwanych skutków, w sierpniu policjanci zaczną strajk włoski.