Już ponad tysiąc szkół z Podkarpacia uczestniczy w unijnym "Programie dla szkół". Dzięki niemu blisko 100 tysięcy dzieci z regionu dostaje w przerwach lekcji świeże owoce i warzywa oraz wyroby mleczne. Dziś w Szkole Podstawowej nr 18 w Rzeszowie podsumowano pierwszy rok realizacji programu, który ma chronić dzieci przed otyłością i zmienić ich nawyki żywieniowe.

W największej w Rzeszowie szkole, w której dziś podsumowywano program trwają wakacyjne półkolonie. Są tu dzieci z różnych szkół i miejsc Podkarpacia, wszystkie korzystały z programu.

"Program dla szkół" to unijny projekt, który jest kontynuacją programów "Mleko w szkole" oraz "Owoce i warzywa w szkole. Do ponad tysiąca szkół przez cały rok szkolny dostarczane były świeże wyroby. Na liście znalazły się m.in. jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, soki owocowe i warzywne, marchewki, rzodkiewki, papryka, kalarepa, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne. W całej Polsce programem objętych zostało blisko 2 miliony, o 470 tysięcy więcej niż w poprzedniej edycji. Realizacja programu w ubiegłym roku szkolnym kosztowała blisko 240 milionów złotych, z czego ponad 117 milionów to unijne dofinansowanie.

Program to jednak nie tylko dostarczane do szkół produkty, to także edukacja, promowanie wspólnego przygotowywania i jedzenia drugiego śniadania. Dzieci uczestniczyły w warsztatach i wycieczkach tematycznych. Niestety nie ze wszystkich szkół Podkarpacia, stąd apel na konferencji podsumowującej program. Program adresowany jest do najmłodszych dzieci, bo w tym okresie kształtuja sie anwyki żywieniowe. W programie mogą uczestniczyc dzieci z klas I-V.