W rzeszowskim Muzeum Okręgowym zaprezentowano dziś najnowszy nabytek - obraz Artura Grottgera "Portret starca", jedna z ostatnich prac artysty. Obraz kupiono od prywatnego kolekcjonera dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa podkarpackiego. To pierwszy obraz Grottgera w zbiorach rzeszowskiego Muzeum.

"Portret starca" Artur Grottger, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w polskim malarstwie, namalował na na płótnie naklejonym na desce i opatrzył go swoim monogramem - AG. Praca, oprawiona w piękne złocone ramy z końca XIX wieku, ma wyjątkową kompozycję. Kontrast jasnych i ciemnych barw, nastrój i głębię spojrzenia przedstawionego na obrazie mężczyzny.

Obraz przez wiele lat był w prywatnej kolekcji, dlatego nawet historycy sztuki niewiele o nim wiedzieli. Nie był też pokazywany na wystawach. Teraz za pośrednictwem domu aukcyjnego został kupiony do rzeszowskiego Muzeum Okręgowego za 148 tysięcy złotych. Większość to dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego. Pomógł też samorząd województwa. Dzięki temu w Galerii Malarstwa Polskiego rzeszowskiego Muzeum znalazły się prace między innymi Teodora Axentowicza, Maksymiliana Gierymskiego czy Włodzimierza Tetmajera.

Pierwsza publiczna prezentacja najnowszego nabytku już w najbliższą niedzielę. Każdy odwiedzający będzie mógł bezpłatnie zobaczyć "Portret starca" i dostać okolicznościowy folder, a najmłodsi w ramach cyklu "Muzealny Wehikuł Czasu" będą mogli namalować swoją pracę, na wzór obrazu Grottgera.