W rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu, w upamiętnienie ofiar zbrodni włączył się także rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W ramach akcji 11 lipca - zapal znicz pamięci, światełka pamięci zapłonęły miedzy innymi w miejscach pogromów OUN UPA na terenie dzisiejszego Podkarpacia - w Rudce oraz na cmentarzach w Baszni czy Cieszanowie. W akcję włączyli się strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033 w Lubaczowie.

75 lat temu, 11 lipca 1943 roku, bojówki ukraińskich nacjonalistów i UPA zaatakowały jednocześnie w 99 miejscowościach mordując kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia. Krwawa niedziela to symbol ludobójstwa, które objęło całe Kresy południowo-wschodnie, apogeum akcji, która, jak szacuje IPN, przyniosła w sumie 130 tysięcy ofiar.

Od 3 lat w Instytucie działa specjalny zespół wołyński. Są w nim głownie historycy z rzeszowskiego oddziału. Artur Brożyniak jest autorem publikacji o wydarzeniach w Dylągowej, Birczy i Baligrodzie, gdzie Krwawa Niedziela miała miejsce rok później niż ta na Wołyniu - 6 sierpnia 1944. Akcja eksterminacji polskiej ludności cywilnej objęła także tereny dzisiejszego Podkarpacia. Dziś w ramach specjalnej akcji IPN harcerze i historycy zapalili znicze miedzy innymi na mogiłach ofiar w Cieszanowie, na cmentarzach w Baszni, Bruśnie, Dąbrowie i Horyńcu. Także pod krzyżem w Rudce postawionym w miejscu nieistniejącej już wsi, w której oddział OUN UPA zamordował wszystkich mieszkańców.

W akcji uczestniczył między innymi Tomasz Bereza, autor książki "Uwikłanie". Opracował i uzupełnił o badania naukowe wspomnienia Stanisława Leszczyńskiego, mieszkańca Podola, który był dokumentował najpierw sowiecką, później niemiecką agresję, a także ludobójstwa UPA. W tym dniu w Germakówce odbywało się wesele w jego rodzinie, uczestnicy zostali zaatakowani przez UPA, zginęło 30 osób. Tomasz Bereza dotarł do ukraińskich archiwów, okazuje się, że tamtejsi historycy mord w Germakówce przedstawiają jako likwidację lokalnego sztabu AK. To wyjątkowa publikacja, bo autor zgromadził bogaty materiał zdjęciowy, pokazujący ofiary zbrodni i dotarł do jej świadków.