Mobilny gabinet dermatologiczny, który odwiedza kolejne miasta, tym razem przyjechał do Sanoka i Iwonicza Zdroju. Z bezpłatnych badań znamion na skórze skorzystało kilkaset osób, część zakwalifikowano do leczenia onkologicznego.

W Iwoniczu Zdroju, jeszcze przed otwarciem mobilnego gabinetu dermatologicznego, ustawiła się kolejka chętnych do badania. Przeważali kuracjusze, którzy podczas leczenia sanatoryjnego więcej uwagi poświęcają zdrowiu. Badanie jednego znamiona na skórze zajmuje doświadczonemu dermatologowi od kilku do kilkunastu sekund. Jeśli jest ich więcej, kilka minut. W Sanoku, w dwóch przypadkach lekarze wykryli podejrzenie czerniaka, a w jednym raka podstawno-komórkowego.

Lekarze przypominają, że osoby ze znamionami na skórze powinny unikać opalania. Muszą też pamiętać o używaniu kremów ochronnych i wizytach kontrolnych. Mobilny gabinet dermatologiczny wyruszył w trasę pod koniec czerwca z Gdyni, odwiedził już między innymi Giżycko, Łomżę i Puławy, a w planach jest kolejnych 14 miejscowości. Z bezpłatnych badań profilaktycznych skorzysta w sumie kilka tysięcy osób.