Już w najbliższy weekend w ramach Jarmarku Galicyjskiego w Narolu odbędzie się podkarpacka edycja promocji kulinarnego Szlaku Wschodniej Polski. Dziś w Rzeszowie zaprezentowano także logo, którym mają być nagradzani producenci żywności tradycyjnej z Podkarpacia, Lubelszczyzny i Podlasia. Nasz region jest liderem jeśli chodzi o ofertę kulinarną, opartą o wyroby wysokiej jakości.

Logo Kulinarnego Szlaku Polski Wschodniej, wspólnego przedsięwzięcia samorządów Podkarpacia, Lubelszczyzny i Podlasia, jako wyróżnik najlepszej żywności tradycyjnej będzie nadawane producentom z tych województwa, wyłonionym podczas corocznych konkursów. Od trzech lat Podkarpacie, Lubelszczyzna i Podlasie raz w roku w każdym z regionów promuje swoje wyroby tradycyjne, jak wspólne przedsięwzięci pod hasłem "Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski". Zwłaszcza, że popyt na tego rodzaju produkty rośnie, co pokazują nie tylko statystyki sprzedaży, ale także stale rosnąca oferta kolejnych producentów.

Podkarpacie jest na czele tego rankingu i ma aż 227 wyrobów wpisanych na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi .W tym roku wspólną promocję Kulinarnego Szlaku Polski Wschodniej zorganizowano już w maju w Bychawie na Lubelszczyźnie. Pod koniec lipca w Drohiczynie odbędzie się jej edycja na Podlasiu. Natomiast na Podkarpaciu zaplanowano ją już w najbliższy weekend w ramach "Jarmarku Galicyjskiego - Smaków Roztocza" w Narolu.