Na nadzwyczajnym posiedzeniu spotkał się też Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego. Czyli starostowie, którzy nadzorują działalność kilkunastu szpitali powiatowych. Choć na razie tylko szpital w Mielcu zdecydował o pracy w trybie ostrodyżurowym to także w Stalowej Woli liczba zwolnień lekarskich zaczyna się zwiększać.

Bardzo trudna jest sytuacja w Mielcu. Od ponad tygodnia nie działa tam Szpitalny Oddział Ratunkowy. To oznacza, że pacjenci z całego powiatu trafiają do coraz bardziej przepełnionych szpitali w sąsiednich powiatach. Pierwsza tura mediacji zakończyła się patem.

Coraz bardziej odczuwają to też pacjenci ze Stalowej Woli. Dziś na zwolnieniach było tam 61 pielęgniarek. Szpital wstrzymał planowe przyjęcia. Kryzysowa sytuacja w dwóch powiatowych szpitalach była głównym tematem nadzwyczajnego spotkania starostów z całego Podkarpacia z przedstawicielami samorządu województwa.

Konwent zebrał się żeby wymienić informacje ale też sprawdzić jakie na dziś są możliwości powiatowych placówek w zakresie przyjmowania dodatkowych pacjentów ze szpitali, które pracują w trybie ostrodyżurowym.