Premiera 15 lipca

Artur Grottger (1837 - 1867) należy do najwybitniejszych twórców polskich, Artysta był malarzem, rysownikiem i ilustratorem, który stworzył wielką sztukę w ciągu 30 lat swojego życia.

Obraz Artura Grottgera „Portret starca” z ok.1867 roku jest kontynuacją uzupełnień dzieł w Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Utwór jest wyjątkowo interesującą kompozycją artysty (olej, płótno naklejone na desce, sygn."AG ", które zamyka piękna, zabytkowa rama), ukazującą mistrzostwo malarza. Twórca namalował „Portret starca” (o formacie 45x35 cm) w reprezentatywnej dla niego w tym czasie stylistce, ze zwróceniem uwagi na doskonały kontrast jasnych partii obrazu z ciemnymi barwami i oddanie niepowtarzalnego nastroju oraz niezwykłej głębi w spojrzeniu starszego mężczyzny. Artur Grottger należy do znakomitych polskich malarzy i jego olejne dzieło wzbogaca kolekcję malarstwa polskiego w naszych zbiorach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - Program Kolekcje muzealne – I nabór 2018 zakup cennego obrazu Artura Grottgera „Portret starca” do Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.