Zgłoszenia do 10 lipca

W dniach 4 – 12 sierpnia 2018 r. w Rzeszowie odbędą się bezpłatne XX Międzynarodowe Warsztaty Piosenkarskie ZAKR, zorganizowane przez Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR w Warszawie oraz Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Celem warsztatów jest doskonalenie umiejętności wokalnych i interpretacyjnych wykonawców z kraju i zagranicy w dziedzinie polskiej piosenki artystycznej, nauka współpracy z zespołem akompaniującym, rozwijanie kreatywności młodych artystów, poszukiwanie i budowanie wartościowego repertuaru, a także promocja polskich piosenek o trwałej wartości artystycznej. Warsztaty poprowadzą profesjonaliści tacy jak: Krystyna Prońko – gwiazda polskiej sceny muzycznej, znana z takich przebojów jak m.in. „Jesteś lekiem na całe zło”, „Deszcz w Cisnej”, Anna Czenczek – międzynarodowy juror, dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pomysłodawczyni i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”, a także Marek Hojda – wokalista, kompozytor, producent. Organizacyjne obowiązki wziął na siebie sekretarz generalny ZAKR, bard, kompozytor, autor Stanisław Klawe.

Warsztaty zakończą się 12 sierpnia 2018 r. koncertem konkursowym potwierdzającym zdobyte umiejętności i będącym kwalifikacją do Koncertu Galowego Festiwalu MALWY. Podczas tego koncertu, na rzeszowskim Rynku, młodzi wokaliści wykonają największe przeboje Kasi Sobczyk, artystki urodzonej w Tyczynie pod Rzeszowem, która zdobyła ogromną popularność w latach 60. Artyści zaśpiewają z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierunkiem znanych muzyków – Roberta Obcowskiego (komponował dla Ireny Jarockiej, Andrzeja Zauchy oraz polskich seriali, np. „Trędowata”) oraz Piotra Matuszczyka (współpracującego z Katarzyną Groniec, Robertem Janowskim, Edytą Geppert). Mieszkańcom naszego miasta przedstawią ciekawe, niepowtarzalne interpretacje i współczesne wykonania znanych i lubianych piosenek z nurtu bigbitu, np. „O mnie się nie martw”, „Nie bądź taki szybki Bill”, „Był taki ktoś”, „Mały książę”, „Nie wiem, czy to warto”, „Trzynastego”.

Warsztaty wokalne prowadzone będą w Szkole Podstawowej nr 16 oraz w Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. W trakcie warsztatów obecny będzie Prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR – Krzysztof Dzikowski, obchodzący w tym roku Jubileusz 80. urodzin, autor takich przebojów jak „Anna Maria”, „Ciągle pada”, „Mały Książę”, „Dozwolone do lat osiemnastu”, „Tak bardzo się starałem”, „Nie wiem, czy to warto”, „Dzień jeden w roku”, „Niebo z moich stron”, „Słowo jedyne Ty”, „Gondolierzy znad Wisły”.

Uczestnikami warsztatów będą wokaliści od 15. roku życia z całej Polski oraz wykonawcy polskiej piosenki z zagranicy (m.in. z Ukrainy, Białorusi, Niemiec) wyłonieni drogą zagranicznych i krajowych konkursów piosenki oraz zakwalifikowane z wolnego naboru. Osoby, które pragną wziąć udział w warsztatach powinny dostarczyć do biura Związku Polskich Autorów i Kompozytorów drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną, zgłoszenie zawierające: wypełniona kartę zgłoszenia (do pobrania ze strony internetowej www.zakr.pl lub www.csw.info.pl), nagranie demo prezentujące walory wokalne kandydata i swoją fotografię. Kwalifikację uczestników prowadzi Komisja Artystyczna utworzona przez władze ZAKR. Zgłoszenia do dn. 10 lipca 2018 r.