Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzając nienależny podatek VAT naraziła skarb państwa na stratę 228 mln złotych.

Na czele zorganizowanej grupy przestępczej, zdaniem śledczych, stał Hiszpan Joseph D., a w jej skład wchodziło dziesięć osób - obywatele Polski, Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej. Prokuratura zarzuca im popełnienie szeregu przestępstw, w tym oszustw podatkowych, prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów czy usuwania majątku spod egzekucji.

Grupa wyłudzała podatek VAT na podstawie faktur wystawianych w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej. Wykorzystywała do tego faktycznie działające i fikcyjne firmy zajmujące się handlem katodami miedziowymi i niklowymi i złomem miedzi. Śledztwo w tej sprawie trwało prawie 9 lat. Hiszpan oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą został zatrzymany w 2016 roku i na mocy ekstradycji przetransportowany z hiszpańskiego aresztu do Polski. Proces będzie się toczył przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie.