Uczniowie odliczają dni do zakończenia nauki, a służby wojewody już dziś ogłosiły gotowość do zapewnienia im bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Na koloniach i obozach letnich będzie wypoczywać ponad 10 tysięcy dzieci z regionu. Podobnie jak w poprzednich latach za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej rodzice mogą sprawdzić czy jest to wypoczynek w pełni legalny.

Na dofinansowanie letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w tym roku organizacje i stowarzyszenia z Podkarpacia dostały z budżetu wojewody ponad milion 700 tysięcy złotych. Dzięki temu z koloni i obozów skorzysta ponad 10 tysięcy najmłodszych z regionu. Drugie10 tysięcy przyjedzie na Podkarpacie z innych województw. Wielu wakacje będzie spędzało nad wodą - stąd tak ważne jest zapewnienie tam bezpieczeństwa. Wydłużony został czas działania karetki wodnej. Zarówno za Zalewie Solińskim jak i Tarnobrzeskim już od 15 czerwca do 15 września pogotowie wodne będzie funkcjonować.

W wakacje nad bezpieczeństwem wypoczywających w górach czuwać będzie 126 ratowników GOPR. Trzy stacje będą działały całodobowo czyli centrala w Sanoku stacja ratownictwa w Ustrzykach i stacja w Cisnej natomiast jeśli chodzi o dyżurkę na Połoninie Wetlińskiej będą to dyżury weekendowe, jak również w Dukli czyli teren Beskidu Niskiego przez okres tych dwóch miesięcy.

Od 1 lipca zacznie pracę zespół interwencyjny WOPR, będzie czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających na kąpieliskach. Będzie to kąpielisko w Polańczyku, kąpielisko tzw. Nafta, jedno w Solinie na Białej Flocie jedno w Wołkowyi. Na kąpieliskach będzie zatrudnionych 12 ratowników. Policja skieruje dodatkowych funkcjonariuszy w miejsca gdzie wypoczywać będzie najwięcej osób, sezonowy posterunek powstanie w Polańczyku i Tarnobrzegu, dzielnicowi zostali zobowiązani żeby nawiązać kontakt z organizatorami koloni i obozów.

Policja będzie sprawdzać stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców. Podczas konferencji wojewoda Ewa Leniart poinformowała, że rozpoczął się proces przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Będzie nadal działał - zmieni się natomiast miejsce odbierania zgłoszeń. Dzięki temu możliwe będzie powiadamianie wszystkich właściwych służb.