Już w lipcu rodzice mogą złożyć wniosek o 300 zł wyprawki szkolnej na każde uczące się dziecko. To jedna z obietnic z tzw. piątki Morawieckiego. Świadczenie przysługiwać będzie niezależnie od dochodów rodziny, a aplikowanie odbywać się będzie podobnie jak w przypadku programu Rodzina 500 PLUS. O szczegółach mówił dziś w Rzeszowie wiceminister rodziny i pracy Krzysztof Michałkiewicz.

Po dużym sukcesie programu Rodzina 500 PLUS, 2 miesiące temu premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny rządowy program pomocy dla polskich rodzin. To świadczenie „Dobry Start”, czyli wyprawka szkolna w wysokości 300 zł na każde uczące się dziecko do 20 roku życia, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych do 24 roku życia.

Na Podkarpaciu wyprawka szkolna przysługuje 258 tysiącom uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Rodzice i opiekunowie muszą złożyć wniosek o wypłatę wyprawki. Ten wniosek będzie musiał być uzupełniony o oświadczenie o wieku dziecka, o uczęszczaniu do szkoły dziecka. Procedura jest maksymalnie uproszczona, nie będą wydawane decyzje, będzie tylko przesłana informacja o przyznaniu świadczenia na ten adres, który zostanie we wniosku podany.

Przez Internet wnioski będzie można składać już od 1 lipca, zaś w formie papierowej od 1 sierpnia. Będą przyjmowane przez te same instytucje jak w przypadku programu Rodzina 500 PLUS, czyli przez urzędy miast, gmin czy ośrodki pomocy społecznej. Na konta rodziców pieniądze mają trafić we wrześniu. Ostateczny termin składania wniosków o przyznanie 300 zł wyprawki upływa 30 listopada.

Wyprawka szkolna będzie wypłacana raz w roku w wysokości 300 zł. Rodzice będą mogli ją przeznaczyć na dowolny cel. Świadczenie nie będzie opodatkowane i nie będzie wliczane do dochodu rodziny. W całej Polsce z wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł może skorzystać prawie 5 milionów dzieci.