W Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy turyści i amatorzy historii przez dwa dni mogli poznawać kulturę Normanów. W potomków Wikingów, którzy wywarli spory wpływ na całą Europę, wcieliły się grupy rekonstrukcji historycznych. W plenerze skansenu prezentowały nie tylko potyczki walecznych Normanów, ale też ich kulturę.

Normanami nazywano w Europie ludzi Północy, czyli osiadłych na kontynencie potomków Wikingów. To oni podbili Anglię pod wodzą Wilhelma Zdobywcy, odbili Sycylię z rąk muzułmanów i zajęli część południowych Włoch. Byli trzonem rycerstwa pierwszej krucjaty, która odzyskała Jerozolimę. Grupy rekonstrukcyjne zadbały też o to aby pokazać życie codzienne Normanów z IX-X wieku, czyli czasów gdy powstawało państwo Polan. Na warsztatach rzemiosła można było zobaczyć, jakich narzędzi wtedy używano i jak powstawały przedmioty codziennego użytku.

Takie pokazowe pojedynki i bitwy są nie tylko wyczerpujące fizycznie, ale też niebezpieczne. Niewystarczające umiejętności posługiwania się bronią, ale też zachowania się na polu walki, mogą kończyć się poważnymi urazami. Jak przekonują rekonstruktorzy, chodzi nie tylko o adrenalinę, ale też walkę o wiedzę historyczną, która często przegrywa z Internetem i obrazkami na YouTube. Spotkanie z Normanami i ich kulturą to kolejna już impreza z cyklu „Od Troi po Bałtyk", zorganizowana w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja.