Powstało w krośnieńskim szpitalu wojewódzkim. To miejsce, w którym pacjentki będą mogły uzyskać pomoc w czasie ciąży, porodu, ale też kiedy będzie taka potrzeba w leczeniu noworodków. Nowe centrum, które kosztowało 20 milionów złotych wyposażone jest w nowoczesny sprzęt.

Centrum „Kobieta i Dziecko” powstało na bazie kilku oddziałów: ginekologiczno-położniczego, patologii ciąży, noworodkowego oraz dziecięcego. Wszystkie pomieszczenia gruntownie zmodernizowano. Trakt porodowy wyposażono między innymi w wanny do porodów w wodzie, dwie sale do cesarskich cieć oraz sale do porodów rodzinnych. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane i zapewniają rodzinom intymność. Przez kilka miesięcy, Centrum działało w niepełnym wymiarze. Dziś zakończono ostatni etap inwestycji, którą w całości przekazano do użytku.

Noworodkowy OIO-m ma nowoczesne inkubatory i respiratory. Został wyposażony również w sprzęt pomagający maluchom, które urodziły się z ciężkim niedotlenieniem. Wszystkie oddziały funkcjonujące w ramach Centrum „Kobieta i Dziecko” ulokowane są na tej samej kondygnacji szpitala. To ułatwia komunikację i natychmiastową pomoc różnych specjalistów zajmujących się matkami w ciąży, położnictwem i leczeniem noworodków. Koszt utworzenia Regionalnego Centrum Kobieta i Dziecko to ponad 20 milionów złotych. Pieniądze pochodziły między innymi z funduszy unijnych, budżetu państwa i samorządu województwa.