Okazuje się, że nie tylko rząd chce budować nowe przeprawy. Robią to także gminy. Przykłady? Trzebownisko, wykłada pieniądze na inwestycję z własnego budżetu. W Czudcu nowy most na Wisłoku powstaje dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

Ta inwestycja ogromnie cieszy nie tylko mieszkańców podrzeszowskiej gminy Trzebownisko, ale także gmin Czarna i Łańcut. Nowy ponad 130-metrowy most na Wisłoku połączy Łukawiec z Wólką Podleśną, skróci dojazd do specjalnej strefy ekonomicznej.

Sławomir Porada - Termin jest dosyć krótki bo to koniec lutego przyszłego roku. Prace są już bardzo zaawansowane, w tej chwili trwają prace budowlane przygotowujące wejście pod budowę dróg dojazdowych. Zakończyło się palowanie, uzbrajanie elementów nośnych mostu.

W gminie Trzebownisko jest teraz tylko jeden most na Wisłoku w samym Trzebownisku. Problemy komunikacyjne sprawiły, że o potrzebie wybudowania nowej przeprawy mówiło się od lat.

Mariusz Więcek - Drugi most strategiczny mieliśmy przykład kilka lat temu, była powódź, był most uszkodzony w Trzebownisku i wtedy były ogromne problemy. Ja sam pracuję w strefie na lotnisku i trzeba się było przez Czarną dostawać do pracy, to wydłużyło niesamowicie dojazd.

W Łukawcu powstanie rondo, z którego będzie się zjeżdżać w kierunku nowej przeprawy. Wyburzony zostanie stary budynek przedszkola. A tak będzie wyglądał nowy most na Wisłoku, na inwestycję gmina zdobyła 9 milionów złotych unijnego wsparcia, ale aż 17 milionów wyłoży ze swojego budżetu. W ramach inwestycji przebudowywana jest także sieć wodociągowa, elektroenergetyczna i kanalizacja. Na dwóch parkingach powstanie 40 nowych miejsc postojowych.

Nowa przeprawa na Wisłoku powstaje także w gminie Czudec, teraz kto chce się dostać z tego miejsca na drugą stronę Wisłoka musi nadłożyć 6 kilometrów, bo stary most wybudowany w latach 60-tych został całkowicie zamknięty dla ruchu. Mieszkańcy od lat prosili o rozwiązanie komunikacyjnych problemów w tym rejonie. W budowie przeprawy w Czudcu pomagają fundusze unijne. Gmina mogła się o nie starać bo jest jednym z samorządów Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Pieniądze dołożył tez powiat strzyżowski. Całość będzie kosztować ponad 6 i pół miliona złotych z tego prawie 5 sam most. Powstanie też ścieżka rowerowa i pętla autobusowa dzięki czemu możliwe będzie wydłużenie kursów linii autobusowej MKS.