26 nowych samochodów ratowniczo - gaśniczych to prezent z okazji Dnia Strażaka. Dziś wojewódzkie obchody tego święta rozpoczęły się mszą w kościele farnym. Po niej odbył się uroczysty apel i oficjalne przekazanie nowego sprzętu. 23 pojazdy trafiły do jednostek ochotniczych straży pożarnych, a 3 do komend miejskich i powiatowych. Ich łączna wartość to około 15 mln zł.

W tej pracy liczy się czas. Od momentu ogłoszenia alarmu do chwili, gdy strażacy wyjeżdżają do akcji mija średnio 40 sekund. I choć najczęściej kojarzeni są z gaszeniem pożarów, walka z ogniem to tylko część wykonywanych przez nich obowiązków. Każde zgłoszenie w trakcie 24-godzinnej służby jest inne. Te najtrudniejsze to wypadki z udziałem dzieci, ale także usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Dużo ryzykują także strażacy ze specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego. Ta działa między innymi w Rzeszowie.

Niemal tak ważny jak umiejętności strażaków jest używany przez nich sprzęt. Dziś w czasie wojewódzkich obchodów święta strażaka oficjalnie przekazano 26 samochodów ratowniczo-gaśniczych. 23 pojazdy trafiły do jednostek ochotniczych straży pożarnych, 3 do komend miejskich i wojewódzkich. Przekazany dziś sprzęt ma służyć ochotnikom i zawodowcom, tych ostatnich jest na Podkarpaciu 1725.