W Rzeszowie dobiega końca budowa instalacji termicznego przetwarzania odpadów, czyli spalarni. Inwestycję w rzeszowskiej elektrociepłowni, należącej do spółki PGE, realizują dwie włoskie firmy. Dyrekcja PGE zapewnia, że będzie bezpiecznie i ekologicznie. Mimo to obiekt już od kilku lat budzi wśród mieszkańców skrajne emocje. Podobnie jak stawki za przyjęcie odpadów.

Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w skrócie: nowoczesny system gospodarki odpadami, który jak usłyszeli dziś dziennikarze "w kontrolowany i bezpieczny dla mieszkańców sposób będzie odzyskiwać energię z odpadów komunalnych, produkując przy tym prąd i ciepło". Zgodnie z hasłem: "Oddaj nam śmieci, a dostaniesz ciepłą wodę". W piecach osiągających temperaturę do 1000 stopni Celsjusza inwestor będzie mógł spalać ponad 100 tysięcy ton odpadów rocznie. Nowoczesny obiekt już od lipca ma przyjmować odpady komunalne z Rzeszowa i okolicznych gmin. Spalarnia ma być bezpieczna i ekologiczna.

Mieszkańcy okolicznych terenów już kilka lat temu protestowali przeciwko jej budowie. Obawiając się, że sąsiedztwo instalacji może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Mieszkańcy uważali też, że urzędnicy miejscy powinni odpowiednio wcześniej przeprowadzić konsultacje społeczne, dotyczące spalarni.

O tym, że obawy mieszkańców są bezpodstawne mówił dziś także kierownik budowy. Jego zdaniem zastosowana technologia z wykorzystaniem kotła rusztowego jest bezpieczna dla środowiska, nowoczesna i sprawdzona w ponad 300 miastach na świecie. Aby przekonać nieprzekonanych w tym samym obiekcie Elektrociepłownia Rzeszów otwiera także ścieżkę edukacyjną. Każdy będzie mógł tu poznać między innymi sam proces spalania odpadów i pozyskiwania energii, ale też zasady segregacji odpadów. Otwarcie obiektu zaplanowano na czerwiec. Koszt budowy to blisko 300 milionów złotych. Na razie dyrekcja PGE Elektrociepłowni Rzeszów negocjuje stawki za przyjęcie odpadów z miastem i samorządami. Według PGE opłata za każdą tonę śmieci mogłaby wynosić około 280 złotych. Miasto liczy, że cena będzie niższa.