Do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej trafiły nieznane zdjęcia słynnej Twierdzy Przemyśl. Zostały wykonane w połowie 1915 roku tuż po zakończeniu trzeciego oblężenia i pokazują skalę zniszczeń jednych z największych fortyfikacji w Europie z czasów I wojny światowej. Dla historyków to dziś cenne źródło wiedzy o tym okresie dziejów Przemyśla.

W albumie jest 55 zdjęć naklejonych na specjalne karty z urzędowymi pieczęciami i dokładnie opisanych. Do przemyskiego Muzeum zostały wypożyczone z rodzinnego archiwum Witolda Starzewskiego z Krakowa. Jego ojciec Stanisław na początku czerwca 1915 roku był członkiem delegacji Cesarsko - Królewskiej Dyrekcji Inżynierii, która przyjechała do Twierdzy Przemyśl, by zbadać stan umocnień tuż po odbiciu jej z rąk wojsk carskich.

Żeby lepiej pokazać skalę zniszczeń, zburzone fortyfikacje fotografowano razem ze znajdującymi się obok żołnierzami. Zwracano uwagę na każdy szczegół. Na fotografiach można zobaczyć także zniszczone mosty - drogowy na Sanie i kolejowy na rzece Wiar. Fotografie to cenne źródło informacji o Twierdzy Przemyśl i walkach o nią podczas I wojny światowej. Na wielu widać bowiem nie tylko zniszczone fortyfikacje, ale także sprzęt wojskowy, między innymi ogromne działa forteczne, które nie dotrwały do naszych czasów. Niezwykłe fotografie, po raz pierwszy zostaną pokazane już w najbliższą sobotę podczas Nocy Muzeów. Będzie je można zobaczyć w Muzeum Historii Miasta Przemyśla.