Rzeszowska Księgarnia Epoka kończy dziś 170 lat działalności. Tym samym jest najstarszą na terenie dawnej Galicji i jedną z najstarszych w Polsce. Założona przez Andrzeja Pelara przez lata funkcjonowania miała ośmiu właścicieli.

Jej nazwa nie jest przypadkowa. Księgarnia "Epoka" funkcjonuje bowiem od 1848 roku i śmiało można powiedzieć, że zmieniła wiele na rynku czytelniczym Rzeszowa. Jej pierwszy właściciel, Andrzej, a właściwie Jochan Pelar z czasem uruchomił przy niej wypożyczalnię książek i kupił drukarnię. Księgarnia, pierwsza w mieście nad Wisłokiem, prężnie się rozwijała. Choć do dziś księgarnia doczekała się ośmiu właścicieli, to co nie zmieniało się przez lata, to wierność i sentyment klientów. Przez lata księgarnia, choć nadal znajduje się w tym samym miejscu przy ul. 3 Maja, bardzo się zmieniła, a na potrzeby klientów stale się rozwija. Kiedyś techniczna, została poszerzona o kolejne działy, obecnie można w niej znaleźć ponad 20 tys. tytułów.

W dniu 170 urodzin należałoby życzyć kolejnych tylu działalności i zaprosić po książkę, z którą dobrze spędzić czas, zwłaszcza deszczowy, bo przecież, cytując Marię Dąbrowską, książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.