A nawet zawiązują ponadgminne porozumienia żeby skutecznie sięgać po pieniądze na takie cel. Gmina Leżajsk razem z Nową Sarzyną i Tryńczą realizuje np. projekt Pomocna Dłoń. 14 opiekunek zatrudnionych na etatach zajmuje się 70 podopiecznymi. Seniorzy dostali telefony komórkowe by w razie potrzeby wzywać pomoc, a opiekunki mają do dyspozycji dwa służbowe samochody - wożą seniorów do lekarza czy apteki.

Projekt realizowany przez gminę Leżajsk odmienił życie pani Barbary z Wierzawic. Opiekunka zatrudniona przez gminę jest tu codziennie przez trzy godziny.

- We wszystkim mi pomaga no musi jest mi potrzebna do pomocy bo mam niesprawne nogi i nie mogę chodzić i potrzebna jest mi pomoc żeby mnie wykąpać, posprzątać. Jestem zadowolona bo ona bardzo mi pomaga.

Pani Basia dodaje że nie chodzi tylko o pomoc fizyczną, bezcenny jest dla niej kontakt z drugim człowiekiem, codzienna rozmowa Seniorzy objęciu programem dzwonią i dziękują za taką inicjatywę, a panie, które dostały pracę mają poczucie jak bardzo są potrzebne. Anna Rydzik ma troje podopiecznych.

Projekt został pomyślany w ten sposób by pomoc była szybka i by była odpowiedzią na potrzeby starszych samotnych osób, dlatego podopieczni dostali telefony, a opiekunki mają do dyspozycji dwa nowe służbowe samochody. W ramach projektu dla osób starszych organizowane są także wyjazdy integracyjne by mogli wyjść z czterech ścian.

Władze gminy już myślą o kolejnych podobnych przedsięwzięciach, pracują nad wprowadzeniem gminnej karty seniora, ale nie tylko. W gminie Leżajsk mieszka 3 tysiące osób w wieku powyżej 60 lat, kolejne podkarpackie gminy podejmują temat pomocy tym którzy ze względu na wiek choroby nie radzą sobie sami. Miasto Dębica i Przemyśl do pomocy seniorom zaangażowały sąsiadów i wyposażyły część osób w elektroniczne bransoletki które pomagają szybko wezwać pomoc.