Jak zbudowane jest ciało człowieka, ale też jak pracuje ludzkie serce? Między innymi na takie pytania szukali odpowiedzi uczniowie szkoły podstawowej w Handzlówce. Wszystko dzięki projektowi „Naukobus” współfinansowanemu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Eksponaty to dla uczniów, również z małych miejscowości, szansa na samodzielne przeprowadzanie eksperymentów naukowych.

Sprawdzenie, jak pracuje serce - to jeden z wielu eksperymentów, jaki mogli przeprowadzić dziś najmłodsi uczniowie z Handzlówki, ale też między innymi pobliskiej Albigowej.

- Jak to działa?
- Naciskamy serce w takim rytmie jak są skurcze, które pompują krew w spoczynku. Kiedy chodzimy i kiedy biegamy.


Kula plazmowa, która cieszy się zainteresowaniem zarówno młodszych, jak i starszych uczniów. Mimo że zawiera ładunki elektryczne nie kopie prądem. I najlepiej tłumaczy prawa fizyki. Do tego interaktywne łamigłówki, model pokazujący z jakich narządów składa się ciało człowieka oraz zawieszona piłka, która tłumaczy uczniom tzw. zjawisko Coandy.

Naukobus to inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Busy wypełnione eksponatami, przyjeżdżają do szkół podstawowych i gimnazjów w całej Polsce. Przede wszystkim do mniejszych miejscowości.

Jakub Czarnota, sołtys Handzlówki - Chcemy pokazać, że nauka jak widać to na tej sali może być też fascynująca, że prawa przyrody, fizyki, biologii i chemii to coś niezwykłego coś, co warto poznawać. To jest obszar, w którym się warto rozwijać. Bo za pomocą doświadczeń dzieci i młodzież mogą odkrywać, obserwować i poznawać świat.

Piotr Kucharski, animator Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - Myślę, że gdyby nie było szansy na zainteresowanie nauką to nie jeździlibyśmy od miasta do miasta. Mamy nadzieję, że młodzież wychodzi z naszych spotkań zainteresowana fizyką, biologią, chemią.

Podobne pokazy prowadzone przez pracowników Centrum Nauki Kopernik odbędą się w Handzlówce także jutro. Weźmie w nich udział w sumie kilkuset uczniów. Naukobus ma wrócić na Podkarpacie jeszcze w tym roku.