Polskie Stronnictwo Ludowe rozpoczęło dziś zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy znoszącej opodatkowanie emerytur. Jak mówił dziś w Rzeszowie Władysław Kosiniak-Kamysz, już teraz wiadomo, że chodzi nie tylko o wymagane sto tysięcy, ale być może nawet pól miliona, bo ten projekt, choć w wersji poselskiej odrzucony przez Sejm, powinien, jak podkreślał, mieć poparcie ponadpartyjne.

"Emerytura bez podatku" to w tej chwili sztandarowy projekt ludowców. Jak podkreślał Władysław Kosiniak-Kamysz, to z jednej strony kwestia pokoleniowego szacunku wobec seniorów, z drugiej ważna część polityki prospołecznej. Przypomniał, że to co zaczęło się od becikowego i karty dużej rodziny, a teraz ze wsparciem PSL jest realizowane w postaci programu 500 plus, znacząco zmieniło sytuację polskich rodzin. Nie można jednak, jak mówił, zapominać o seniorach. Teraz często w trudnej sytuacji z niskimi albo bardzo niskimi emeryturami dodatkowo zmniejszanymi przez podatki.

Podpisów pod projektem ustawy ma być docelowo, jak mówił szef ludowców, nawet pół miliona tak, aby już na tym etapie było widać, jak duże jest znaczenie społeczne tych zmian. Dla ludowców to, jak przekonywał, rodzaj 500 plus dla seniorów. Dziś w Rzeszowie PSL zadeklarowało też swoje poparcie dla prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca w jesiennych wyborach samorządowych.