Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przedstawili w Rzeszowie założenia pakietu programów gospodarczych i prorodzinnych. Chodzi w nim między innymi o obniżenie składek ZUS, dodatkowe pieniądze na remonty dróg lokalnych i fundusz na likwidację barier dla niepełnosprawnych.

Na nowych rozwiązaniach mają skorzystać między innymi przedsiębiorcy. Chodzi o obniżenie podatku CIT z 15 do 9 procent oraz obniżenie składek odprowadzanych do ZUS-u. Szczegóły tego drugiego rozwiązania nie są jeszcze znane. W założeniu chodzi o to, żeby osiągający najniższe przychody płacili proporcjonalne niższe składki.

W najbliższym czasie ma też zostać uruchomiony program Dostępność plus, z którego będą likwidowane bariery dla niepełnosprawnych. Kolejna propozycja to utworzenie rządowego funduszu budowy dróg lokalnych, z budżetem 5 miliardów złotych. Piątkę Morawieckiego zamyka 300 złotych na wyprawkę dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Ten program ma funkcjonować już w sierpniu.

Rząd zapowiada też szereg innych rozwiązań prorodzinnych. Jeżeli w przeciągu dwóch lat kobieta urodzi dwójkę dzieci będzie miała szansę na konkretną Premię, właśnie za urodzenie tego dziecka. PiS chce żeby wszystkie kobiety w ciąży miały bezpłatne leki. Zdaniem Jacka Rodzinki, ekonomisty - obiecać można wszystko - pytanie czy wytrzyma to budżet.

- Póki co budżet bardzo dobrze wytrzymuje te obietnice rządzących. Jest to przede wszystkim skutkiem tego, że nasza gospodarka bardzo dobrze się rozwija. Ona się rozwija przede wszystkim dlatego, że mamy bardzo dobrą koniunkturę w całej UE.

I dodaje, że problemy mogą się zacząć, kiedy dobra koniunktura się załamie. Wtedy tych wydatków nie da się cofnąć, ale zdaniem ekonomisty nie spowoduje to załamania budżetu bo na zmianach skorzysta relatywnie niewielka część społeczeństwa.