Kilkanaście osób udostępniło już swoje rodzinne pamiątki związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. To między innymi unikatowe zdjęcia legionistów, sanitariuszek i osób, które w 1918 roku poświęciły wszystko dla odradzającej się po latach niewoli wolnej Ojczyzny. Wszystkie pamiątki znajdą się na wystawie przygotowywanej przez Galerie Fotografii Miasta Rzeszowa.

Pani Alina Żminkowska do przeszukania rodzinnych archiwów zmobilizowała całą rodzinę w Polsce. Dzięki temu udało się znaleźć kilka zdjęć, między innymi wujka Ludwika Chrobaka. Był saperem i legionistą, ciężko rannym podczas walk na frontach I wojny światowej. Takich niezwykłych zdjęć jest więcej. Kilka przedstawia mieszkańców podrzeszowskiego Budziwoja, którzy już w 1914 roku wstąpili do Legionów. Jednym z nich był ówczesny uczeń 4 klasy seminarium nauczycielskiego - Antoni Margierło. Szczególne cenne są te fotografie, które zostały opisane, bo dzięki temu można poznać historię bohaterów walk o niepodległość, ale także ich dalsze losy.

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa prosi o udostępniania rodzinnych pamiątek związanych z walką o niepodległość. Nie trzeba ich zostawiać - pracownicy galerii na potrzeby wystawy skanują tylko fotografie i od razu oddają właścicielom. Takich kopii wykonano już ponad 20. Wielka wystawa poświęcona mieszkańcom Rzeszowa i okolic, którzy 100 lat temu walczyli o Niepodległą zostanie otwarta w listopadzie. Podobne przygotowuje także kilka innych muzeów z Podkarpacia - między innymi w Łańcucie, Przemyślu i Jarosławiu. I także proszą mieszkańców o udostępniania rodzinnych pamiątek.