Karę odbywają tu 42 osadzone, część z nich przeniesiono ze zlikwidowanego w marcu aresztu śledczego w Nisku. Oddział kobiecy w rzeszowskim więzieniu to jednak rozwiązanie tymczasowe. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje budowę nowoczesnej jednostki w Chmielowie koło Tarnobrzega.

Oddział IX. To tutaj karę pozbawienia wolności odbywają kobiety, przeniesione ze zlikwidowanej jednostki w Nisku. Jedną z nich jest skazana za zabójstwo, pani Anna. Jak mówi - oddział dla kobiet w zakładzie karnym w Rzeszowie powstawał niemal na jej oczach.

Oddział dla kobiet ma charakter otwarty i półotwarty, co oznacza nieco większą swobodę. Kobiety mają do swojej dyspozycji bibliotekę, w planach jest siłownia i ogródek. Duża liczba zajęć nie tylko sprawia, że czas za kratami płynie szybciej, ale także przygotowuje do życia poza murami więzienia.

W oddziale jest 76 miejsc, z czego 34 to miejsca oddziału terapeutycznego. W pozostałych pomieszczeniach - kilkuosobowych salach karę odbywają aktualnie 42 kobiety. Te, które są matkami w Rzeszowie mogą też korzystać ze specjalnie przygotowanej i wyposażonej sali widzeń.

Otwarcie oddziału dla kobiet w rzeszowskim więzieniu to skutek zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Na początku roku zapadła decyzja o likwidacji dwóch podkarpackich aresztów śledczych: w Sanoku i właśnie w Nisku.

Oddział dla kobiet w rzeszowskich zakładzie karnym to jednak rozwiązanie tymczasowe. W planach Ministerstwa Sprawiedliwości jest budowa nowoczesnego zakładu karnego dla kobiet w Chmielowie w powiecie tarnobrzeskim. Ma się tam znaleźć pawilon mieszkalny dla 250 kobiet, oddział terapeutyczny i tak zwany dom przejściowy, który ma przygotować skazane do życia poza murami więzienia.