Uczniowie z Głogowa Małopolskiego dostali nowoczesny sprzęt, dzięki któremu sami będą mogli badać stan czystości wody. Wcześniej Gmina wybudowała nowoczesną oczyszczalnię ścieków, teraz doposażyła miejscową szkołę w nowoczesne mikroskopy i odczynniki, by dzieci ucząc się biologii czy przyrody mogły same się przekonać ile pracy i pieniędzy trzeba włożyć zanieczyszczoną wodę uzdatnić.

Ta lekcja biologii ma bezpośredni związek z jedną z największych inwestycji gminy Głogów Małopolski jaką jest nowoczesna oczyszczalnia ścieków z biologicznym reaktorem i instalacją membranową inspirowaną technologiami z Emiratów Arabskich. Dzieci przynoszą na lekcje próbki wody z kranów w swoich domach z okolicznych potoków czy stawu.

Zajęcia odbywają się w grupach. Ułatwia je nowoczesny sprzęt, którego mogą pozazdrościć inne szkoły. To wiedza bardzo potrzebna nie tylko w Głogowie bo choć świadomość ekologiczna jest coraz większa wciąż wiele rzek, stawów zalewów zanieczyszczają choćby odprowadzane do nich bezpośrednio szamba czy śmieci wysypywane w ich pobliżu.

. Doposażenie szkoły kosztowało około 50 tysięcy złotych w ocenie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska to inwestycje które się zwracają. A oczyszczalnia w Głogowie nie jest jedyną w regionie w której odbywają się lekcje biologii czy przyrody. Specjalne spotkania organizuje MPWiK w Przemyślu, który ma ogromny problem z tym co okoliczni mieszkańcy wyrzucają do toalet czy studzienek kanalizacyjnych. Tu organizowana jest kampania Toaleta to nie śmietnik. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak kosztowym problemem dla oczyszczalni i środowiska są awarie urządzeń spowodowane na przykład przez chusteczki nawilżające czy patyczki do uszu. Wykonane są z tworzywa sztucznego nigdy się nie rozłożą.