Mieszkańcy Przemyśla i nie tylko mogli bez skierowania i za darmo zrobić badania wykrywające zaćmę, ale też tonometrię, czyli pomiar ciśnienia wewnątrz gałkowego. Zainteresowanie było ogromne. Wolne miejsca skończyły się już w drugim dniu zapisów na badania. A efekt to ponad sto przebadanych osób. Niemal połowa została skierowana na leczenie, także operacyjne.

Najpierw badanie ostrości wzroku, czy sprawdzenie widzenia tzw. optotypów w tym przypadku cyfr różnej wielkości Potem podanie specjalnych kropli rozszerzających źrenice przed właściwym badaniem. Każdy kto przyszedł do szpitalnej poradni okulistycznej przeszedł właśnie taką drogę. I choć mimo zapisów na konkretne godziny trzeba było trochę poczekać to pacjenci i tak byli przekonani, że mają szczęście mogąc skorzystać z darmowych badań. Chętnych do udziału w białej sobocie było kilka razy więcej niż miejsc. A zdecydowana większość pacjentów przyszła tu z konkretnymi problemami.

I choć nie w każdym przypadku objawy miały związek z zaćmą to badania dały bardzo konkretne efekty. Kilkanaście osób dostało też skierowanie na kolejne bardziej szczegółowe badania ze wskazaniem do operacji. A to znaczy, że w ich przypadku spowodowane przez zaćmę zmętnienie rogówki było już zaawansowane. W Przemyślu czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy to średnio miesiąc.