W dwóch kolejnych podkarpackich gminach przywrócono posterunki policji. Uroczyście wręczono funkcjonariuszom klucze do nowych siedzib w Chorkówce oraz Polańczyku. Dotąd na Podkarpaciu przywrócono osiem z 43 zlikwidowanych poprzednio posterunków, w planach jest reaktywacja kolejnych.

Do przywróconych posterunków w Kamieniu, Ulanowie, Wiśniowej, Wojaszówce, Korczynie i Niebylcu, dołączyły dwa nowe: w Polańczyku i Chorkówce. Reaktywacja sfinansowano z programu modernizacji policji. Zastępca komendanta głównego policji potwierdził, że są też pieniądze na nowy sprzęt, w tym śmigłowce.

Jan Lach, z-ca Komendanta Głównego Policji - W tym programie policja będzie miała środki blisko 6 miliardów złotych. Będziemy je przeznaczać na unowocześnienie działań policji na zapewnienie sprawnego działania i funkcjonowania polskiej policji.

Remont i przywrócenie posterunku policji w Uzdrowisku Polańczyk, kosztował 570 tys. złotych. Koszty pokryto również z funduszu modernizacji policji. Zdaniem miejscowego samorządu, było to niezbędne żeby zapewnić bezpieczeństwo dziesiątkom tysięcy turystów, zwłaszcza w sezonie letnim.

Adam Piątkowski, wójt Soliny - Służbę, jak państwo słyszeli, będzie pełnić 6 policjantów przez cały rok, dodatkowo jeszcze z oddziałów prewencji dla zabezpieczenia tego dużego wzmożonego ruchu turystycznego, który jest na terenie naszej gminy będzie służbę pełnić w okresie wakacyjnym 10 policjantów dodatkowo.

Także budynek policji w Chorkówce poddany został gruntownemu remontowi. Prace i wyposażenie kosztowały 720 tysięcy złotych.

Paweł Buczyński, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Krośnie - Policjanci są bliżej mieszkańców, a przede wszystkim bliżej ich problemów. Dzięki dobrej znajomości terenu mogą szybciej dotrzeć na miejsce interwencji, co w znaczący sposób wpłynie na poprawę poziomu bezpieczeństwa wśród mieszkańców i gminy jak również sąsiednich miejscowościach.

Zdaniem mieszkańców Chorkówki i Polańczyka, przywrócenia posterunków policji oczekiwano tu od dawna.

Stanisław Liwosz, sołtys Chorkówki - No bardzo dobrze się stał że ten posterunek wrócił tutaj do naszej miejscowości, na pewno będzie bezpieczniej na pewno będzie nam po prostu raźniej żyć, bo jednak będzie na miejscu, łatwiejszy kontakt zawsze będzie, będzie po prostu dobrze.

Na przywrócenie posterunków na Podkarpaciu oczekują jeszcze mieszkańcy 35 miejscowości.