W podrzeszowskiej Jasionce rozpoczęła się III Ogólnopolska Konferencja Medycyny Pracy. W tym roku zorganizowana pod hasłem Choroby Cywilizacyjne w ochronie zdrowia pracujących . W dyskusji o zdrowiu zawodowym Polaków biorą udział m.in. lekarze, psychologowie i pracodawcy.

Raz na kilka lat jeden dzień poświęcony na finansowane przez pracodawcę badania i konsultacje. Tak najczęściej wygląda kontakt ze specjalistami medycyny pracy. Pracownicy kierowani na tzw. okresowe badania niestety często traktują je jak kłopotliwy i zabierający czas obowiązek. A pracodawcy - płacąc za badania - ograniczają się do niezbędnego minimum.

Specjaliści medycyny pracy od kilku lat jednoczą siły aby to zmienić. Tak aby dzień badań okresowych był dniem dla zdrowia. A zakres badań wykonywanych właśnie wtedy maksymalnie duży. Część badań wynika jakby z wymogów kodeksu pracy. Poziom cholesterolu, ciśnienie, cukier, zagrożenie chorobami onkologicznymi. Do tego coraz częściej dochodzi badanie piersi u kobiet, czy prostaty u mężczyzn. I kolejne lekarskie konsultacje. Ale do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo.

Jak zmieniać medycynę pracy o tym dyskutowali w Rzeszowie lekarze specjaliści w tej dziedzinie. Szefowie placówek Medycyny Pracy z całej Polski, ale też przedstawiciele ministerstwa zdrowia, Inspekcji Pracy i pracodawcy.