Niemal 50 uczniów liceów i techników z całego Podkarpacia wzięło dziś udział w ogólnopolskim konkursie "Olimpiada Solidarności". Najlepsza trójka, która zakwalifikuje się do kolejnego etapu odwiedzi Stocznię Gdańską, a finaliści dostaną indeksy na wybrane uczelnie.

Uczniowie musieli się wykazać znajomością wydarzeń i dat. Były pytania m.in. o autora pojęcia pierestrojka, inicjatora strajku w Stoczni Gdańskiej czy datę zniesienia reglamentacji na artykuły spożywcze. Na rozwiązanie zadań mieli godzinę.

To drugi etap konkursu organizowanego przez Fundację Centrum Solidarności i Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Do kolejnego zakwalifikuje się najlepsza trójka. Jest o co walczyć, bo nagrodą w konkursie są indeksy na uczelnie wyższe. "Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii 1970 - 1990" ma popularyzować wiedzę o Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym.

Przedsiębiorczość w praktyce Przedsiębiorczość w praktyce W Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie odbyła się dziś nietypowa lekcja, w której udział wzięli uczniowie pierwszej klasy technikum ekonomicznego - przyszli ekonomiści i przedsiębiorcy. W rolę nauczycieli wcielili się pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej. Podczas trwających trzy godziny warsztatów informowali, jak w praktyce wygląda prowadzenie firmy, jak rozliczać się z fiskusem i prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

Takie zajęcia odbywają się w ramach projektu "Przedsiębiorczość w praktyce", organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Biorą w nich udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - w sumie 759 osób. W ramach warsztatów zajęcia prowadzi 34 ekspertów z 17 urzędów skarbowych na Podkarpaciu. Wcześniej zajęcia prowadzili też pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Banku Polskiego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy.