Prawie 1000 uczestników, ponad 40 paneli dyskusyjnych i towarzyszące obradom Targi Wschodnie, to najkrótsze podsumowanie zakończonego Forum Europa - Ukraina. W podrzeszowskiej Jasionce przez dwa dni o ważnych dla polsko-ukraińskiej przyszłości tematach dyskutowali politycy, na czele z przedstawicielami rządów i parlamentów, samorządowcy i przedsiębiorcy z obu państw. Po raz drugi i zgodnie z zapowiedzią nie ostatni forum zorganizowano na Podkarpaciu.

Bezpieczeństwo energetyczne i informacyjne, partnerstwo wschodnie, bariery dla handlu i współpracy inwestycyjnej, pytania jak zbudować innowacyjną gospodarkę. To tylko kilka tematów o których dyskutowali uczestnicy forum. Wspierani przez ekspertów i przedstawicieli rządu związanych z gospodarką, bo to jej rozwój po obu stronach granicy jest przesłaniem tego cyklicznego spotkania. Uczestnicy forum zgodnie podkreślali, że kluczem do sukcesu w relacjach polsko-ukraińskich jest właśnie współpraca gospodarcza, która nabiera przyśpieszenia, między innymi po podpisaniu umowy o strefie wolnego handlu między UE i Ukrainą. Tylko w ubiegły roku Polska wyeksportowała za wschodnią granicę towary o wartości ponad 4,3 mld Euro, a import z Ukrainy wzrósł do ponad 2 miliardów.

We wzajemnych relacjach sporo jest jeszcze do zrobienia, choćby dlatego, że polscy przedsiębiorcy ciągle boją się inwestycji na Ukrainie, określając ten rynek jako ryzykowny. Stąd między innymi dyskusje o przełamywaniu barier, ujednolicaniu prawa i wsparciu dla inwestorów. Częścią Forum były też Targi Wschodnie, na których prezentowały się firmy, ale też instytucje wspierające rozwój biznesu po obu stronach granicy.