W ciągu najbliższych kilku lat w Nisku ma powstać wspólna siedziba sądu rejonowego i prokuratury rejonowej. Miasto nieodpłatnie przekazało już na ten cel działkę budowlaną, a prace mają ruszyć początkiem przyszłego roku. To nie jedyna inwestycja, która ma poprawić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości na Podkarpaciu, bo najpóźniej do 2021 roku w Chmielowie pod Tarnobrzegiem ma powstać najnowocześniejsza w Polsce jednostka penitencjarna dla kobiet. O szczegółach mówili w Nisku wiceminister sprawiedliwości oraz dyrektor generalny służby więziennej.

Obecnie sąd mieści się w trzech budynkach, a od prokuratury dzieli go kilkaset metrów. W nowym obiekcie znajdą się również: Oddział Informatyczny Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie oraz Archiwum Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. Działkę pod budowę przekazało miasto. Wiceminister zapewniał, że po połączeniu sądu i prokuratury nikt nie straci pracy, natomiast kolejne etaty pojawią się w związku z inną inwestycją, czyli rozbudową w Chmielowie oddziału zamiejscowego Aresztu Śledczego w Nisku. Ma to być najnowocześniejsza w Europie jednostka penitencjarna. Powstanie tam pawilon dla 250 kobiet, oddział terapeutyczny, dom przejściowy oraz nowoczesna hala produkcyjna, w której zatrudnienie w ramach programu „Praca dla więźniów" znajdzie ponad 100 kobiet.

Inwestycja ma kosztować ponad 40 milionów złotych. W tym roku mają być gotowe dokumentacja oraz projekt i wyłoniony wykonawca. Już wiadomo, że do przetargu gotowe są firmy z regionu. Rozbudowa aresztu w Chmielowie ma się zakończyć w ciągu trzech lat. Natomiast budowa wspólnej siedziby sądu i prokuratury w Nisku może potrwać około pięciu.