W Uniwersytecie Rzeszowskim ruszył Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. Ma rozwijać w najmłodszych pasję do nauk ścisłych. Mali studenci na pierwszych zajęciach zgłębiali matematykę. Projekt powstał dzięki współpracy rzeszowskiej uczelni i Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Zamiast długich wykładów takie eksperymenty. Najmłodszym podopiecznym Uniwersytetu Rzeszowskiego pomogły dziś zrozumieć, czym na przykład są fraktale. O tych i innych zagadnieniach królowej nauk matematyki - sala słuchała z zapartym tchem. Fizyka i chemia mają nie nudzić i nie odpychać, a zachęcić do samodzielnego eksperymentowania.

Łukasz Szuba, dyr. Fundacji Wspieranie Edukacji, dolina lotnicza - My staramy się zawsze przygotować jakieś doświadczenia to tak to robimy, tak wymyślamy żeby je można było później przygotować w domu.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Rzeszowskiego i Fundacji Wspierania Edukacji, działającej przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która stworzyła wcześniej Politechnikę Dziecięcą.

Dziś zajęcia w Rzeszowie rozpoczęło prawie 500 małych studentów. Wykłady prowadzone są też w filiach w Mielcu, Ustrzykach Dolnych, Stalowej Woli i Dębicy. W semestralnych zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w sumie bierze udział ok. 1,5 tysiąca dzieci z regionu.