W Stalowej Woli oficjalnie oddano do użytku lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To pierwszy taki obiekt w regionie, zbudowany na dachu szpitala. W stalowowolskiej placówce zakończyła się także przebudowa oddziału ratunkowego, a do końca roku ma powstać nowy blok operacyjny.

Szpitalne lądowisko na początku chciano wybudować na pobliskim boisku lekkoatletycznym lub na lotnisku Aeroklubu w Turbi. Ostatecznie wybrano jednak dach pawilonu diagnostyczno zabiegowego szpitala. Płytę lądowiska umieszczono na specjalnych filarach - cztery metry nad dachem budynku. Mogą tam lądować maszyny o ciężarze do trzech i pół tony.

Edward Surmacz
, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli - Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nabór wniosków na modernizację, rozbudowę, przebudowę lądowisk i szpitalnych oddziałów ratunkowych. W związku z tym, że myśmy w tym budynku zaprojektowali i wzmocnili kondygnacje, stropy betonem i stalą to te wymogi mogliśmy spełnić. Był projekt, w tym momencie mamy lądowisko.

Lądowisko zostało wyposażone w specjalistyczne oświetlenie oraz w urządzenia do odśnieżania i usuwania lodu. Wybudowano także windę do transportu łóżek z pacjentami. Prace trwały od maja ubiegłego roku i kosztowały blisko 6 milionów złotych ponad 3 miliony to dofinansowanie z budżetu państwa - pozostałą część przekazało starostwo.

Marek Tombarkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Każde lądowisko to jest zwiększenie bezpieczeństwa i zacieśnianie sieci ratownictwa medycznego. Mamy już 22 bazy lotniczego pogotowia ratunkowego, więc każdy SOR powinien posiadać lądowisko i z tej decyzji się nie wycofamy.

Szpital w Stalowej Woli przyjmuje rocznie 30 tysięcy pacjentów. Nie tylko z miasta, ale z całego powiatu. Dzięki lądowisku do szpitala szybciej będą mogły dotrzeć na przykład ofiary wypadków. Bo jak wiadomo w ratowania ludzkiego życia to właśnie czas odgrywa kluczową rolę.

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju - Tego typu inwestycje powodują to, że z jednej strony jakość życia Polaków zdecydowanie się poprawia. Mówimy często, że sięgamy po wzory, po standardy europejskie, ale z drugiej strony inwestycje są napędem dla naszej gospodarki.

Razem z Ministerstwem Zdrowia dbamy o to, żeby jak najwięcej inwestycji było w Polsce realizowanych. Koło trzech miliardów złotych z funduszy unijnych powinno być skierowanych w tej perspektywie finansowej w służbę zdrowia. W szpitalu w Stalowej Woli zakończono także przebudowę szpitalnego oddziału ratunkowego. Koszt to ponad 8 milionów złotych. Do końca roku ma powstać również nowy blok operacyjny. Szpital dostał też nowy rezonans magnetyczny za 3 miliony złotych.