Nowe drogi ułatwią dojazd do przejścia granicznego w Hrebennem, oraz - co szczególnie ważne dla mieszkańców - odciążą centra miasteczek od ruchu tranzytowego ciężarówek. W tym roku ma ruszyć także budowa obwodnicy Lubaczowa.

Obwodnice Oleszyc i Cieszanowa powstają w systemie zaprojektuj i wybuduj. Wykonawca właśnie przejął teren budowy i zaczął wycinkę drzew, w sąsiedztwie równolegle pracują saperzy. Nowe drogi w większości pobiegną przez tereny niezamieszkałe, wyburzony będzie tylko jeden dom i kilka budynków gospodarczych.

Grzegorz Kraus
, kierownik, budowy Strabag - Same Oleszyce będą miały około trzech kilometrów długości, obwodnica Cieszanowa 2 kilometry przy czym na obwodnicy Oleszyc mamy jeden obiekt mostowy około 20 metrów rozpiętości, ze względu na to, że przechodzimy przez ciek wodny, rozpoczynają się obie inwestycje rondem, Oleszyce się kończą się rondem.

To jedna z wielu inwestycji drogowych, które mają usprawnić komunikację w tej części województwa, które stawia na turystykę, bo planowa jest także przebudowa drogi Lubaczów-Horyniec-Zdrój. Samorząd województwa na budowę obwodnic Oleszyc, Cieszanowa i Lubaczowa zarezerwował blisko 70 milionów złotych.

Na finał prac bardzo czeka Cieszanów, bo droga wojewódzka prowadzi tu przez centrum miasteczka. Obwodnice Oleszyc i Cieszanowa będą drogami z dwoma pasami ruchu. Budowa obwodnicy Lubaczowa, która ułatwi dojazd do przejścia granicznego w Budomierzu wciąż budzi wątpliwości części radnych, liczą że jej przebieg uda się jeszcze zmienić.

Ryszard Hulak - Obwodnica powinna iść po obwodzie miasta, a ta idzie przez środek osiedla, nowego osiedla, tam gdzie mieszkają małe dzieci, tam gdzie rodzice zainwestowali w swoją przyszłość.

Józef Kołodziej
- Nim powstało osiedle Mazury tam był projektowany cmentarz, obwodnica przy cmentarzu nikomu nie przeszkadzała, ale jak powstało osiedle trzeba troszkę pomyśleć, troszkę empatii dla mieszkańców, bo mieszkańcy będą tam mieszkać cały czas, a na wąskiej ulicy generała Dąbka nie ma możliwości postawienia ekranów.

Oprócz trzech inwestycji w powiecie lubaczowskim, samorząd województwa planuje budowę jeszcze 12 innych obwodnic miast. M.in. Czudca i Sanoka. Na inwestycje drogowe z unijnych funduszy samorząd województwa przeznaczył miliard 170 milionów złotych.