Naukowiec Politechniki Rzeszowskiej Arkadiusz Bednarz został stypendystą Komisji Foulbrighta. Jego badania dotyczą trwałości sprężarek silników lotniczych. Prestiżowe stypendium to szansa na kontynuację ważnych dla bezpieczeństwa lotnictwa badań na Uniwersytecie Waszyngtona w Stanach Zjednoczonych.

Element wnikliwie badany przez Arkadiusza Bednarza to łopatka silnika lotniczego. Wibrometr laserowy powyżej przez wiązkę laserową mierzy powstające przemieszczenia dzięki czemu można określić jakie przeciążenia działają na element. W tym obszarze od brzegu łopatki po ugięcie jest najniższa trwałość zmęczeniowa. Tak zwane próby zmęczeniowe i dokładne analizy pozwolą określić co stanie się z łopatką gdy na jej krawędzi powstanie uszkodzenie w wyniku np. uderzenia kamieniem, śrubą, czy innym elementem podłoża, który może być zassany do silnika samolotu, czy śmigłowca w trakcie rozruchu. Takie uszkodzenie może spowodować także ptak.

Arkadiusz Bednarz - W praktyce chciałbym określić jak pojawiające się uszkodzenie na łopatce wpłynie na bezpieczeństwo, mam na myśli jeśli i wiemy, że samolot będzie latał przez pewną liczbę godzin, czy w tym czasie od momentu uszkodzenia mogłoby wystąpić pękniecie, takie które uszkodziłoby dawne komponenty silnika, zanim zauważylibyśmy to uszkodzenie.

Wnioski z takich badań mogą być bardzo cenne dla producentów i serwisantów samolotów.

Arkadiusz Bednarz - Mogłoby to być wykorzystywane przy przeglądach silników aby określić czy można dopuścić do lotu oraz w przyszłych badaniach dotyczących projektowania sprężarek i silników.

Stypendium to dla młodego naukowca z Rzeszowa szansa na kontynuację badań z wybitnymi fachowcami w tej dziedzinie w Stanach Zjednoczonych. Marzenie wielu młodych naukowców.

Takie stypendium dostaje bardzo nieliczne grono najwybitniejszych naukowców. Jest to wyróżnienie dla konkretnej osoby, ale i dla uczelni bo stwarza możliwość kontaktów międzynarodowych badań, poszerzania naszych horyzontów, pozyskiwania środków w przyszłości. Arkadiusz Bednarz to jeden z wielu pracowników naukowych Wydział budowy maszyn i lotnictwa Politechniki, których badania są ważne dla przemysłu.

Arkadiusz Bednarz jest asystentem w Katedrze Samolotów i Silników Lotniczych w ramach przyszłej współpracy z profesorami z USA chciałby się zająć badaniem wytrzymałości materiałów i konstrukcji silników lotniczych.