W Stalowej Woli powstanie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, które będzie prezentować dziedzictwo COP-u, a także popularyzować naukę i technikę. Projekt realizować będzie tamtejsze Muzeum Regionalne, które pozyskało na ten cel 15 milionów złotych z Unii Europejskiej.

Centralny Okręg Przemysłowy był największym przedsięwzięciem ekonomicznym II RP. Zajmował 60 tys. kilometrów kwadratowych na terenach dawnych województw: kieleckiego, krakowskiego, lubelskiego i lwowskiego. Największe inwestycje COP na terenie obecnego Podkarpacia to m.in. budowa zakładów południowych z miastem Stalowa Wola, Państwowych Zakładów Lotniczych w Mielcu, rzeszowskiej Wytwórni Silników, czy Wytwórni Amunicji w Nowej Dębie, ale nie tylko o tym będzie przypominać Muzeum COP.

Na projekt Muzeum Regionalne zdobyło 15 milionów złotych unijnego dofinansowania, będzie to filia tej placówki, a jej siedzibą będą dawne warsztaty szkolne przy Hutniczej 17. Powstanie w nich stała wystawa na powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych, będą stanowiska multimedialne, ale i laboratorium chemiczne dla szkół, a także księgarnia, biblioteka i kino edukacyjne. Generalnie będzie to miejsce gdzie zgromadzone będą wszystkie pamiątki związane z Centralnym Okręgiem Przemysłowym. Muzeum ma powstać do 2020 roku, całkowity koszt projektu to 21 milionów złotych. Pomysł bardzo się podoba.

Podczas ostatniego Kongresu 590 twórca COP Eugeniusz Kwiatkowski został pośmiertnie uhonorowany tytułem zasłużony dla województwa podkarpackiego. Honorowe odznaczenia odebrała wnuczka. Miejscowe władze zwracają uwagę, że nie tylko takie decyzje to kultywacja dawnych tradycji COP, także działania rządu. Muzeum ma być pierwszą taką placówką w Polsce, pokazującą w takim zakresie historie i dorobek Centralnego Okręgu Przemysłowego.