W Woli Zarczyckiej, w powiecie leżajskim otwarto dziś mieszkania treningowe dla niepełnosprawnych. To najlepsza nauka samodzielności, a jednocześnie jeden z efektów współpracy samorządu województwa i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu Partnerstwo. Jak podkreślał dziś jego wiceprezes, podkarpackie jest jedynym województwem w Polsce, które przystąpiło do tego programu.

Mieszkania zostały stworzone przez Stowarzyszenie Dobry Dom. Korzysta z nich 48 osób niepełnosprawnych, głównie z powiatu leżajskiego. Pomagają one w rehabilitacji społecznej, ale poprzez codzienne obowiązki również ruchowej. I jak zapewniają opiekunowie, na postępy nie trzeba było długo czekać. To wszystko ma przygotować podopiecznych domu do samodzielnego życia.

Otwarcie ośrodka to efekt współpracy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z samorządem województwa w ramach programu Partnerstwo. Podkarpackie jest jedynym województwem, które przystąpiło do tego programu. W ramach projektu Trening czyni mistrza stworzono też podobne mieszkania w Nowej Sarzynie. Łączny koszt to prawie dwa miliony złotych. Finansowanie działalności takich placówek zagwarantowane jest do końca tego roku.