Z usług start-upów branży medycznej korzysta m.in. poddębicki Olimp Labs. Kojarzeniem nauki z przemysłem zajmuje się rzeszowski akcelerator Idea Global. Korzyści są obustronne, bo to szansa, że badania przełożą się na konkretne produkty.

Firma Olimp Labs działa na rynku od 30 lat. Od kilku ma nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy w poddębickiej Pustyni. Zatrudnia absolwentów podkarpackich uczelni. W poszukiwaniu nowych rozwiązań na rynku leków, suplementów czy produktów leczniczych firma nie ogranicza się jednak tylko do swoich pracowników. Stąd współpraca ze start-upami medycznymi działającymi w różnych regonach Polski.

Unijne wsparcie jest ogromnie ważne, ale najistotniejsze są badania. Młodzi naukowcy wspierani przez akcelerator z Rzeszowa, którzy kojarzą naukę z biznesem pracują m.in. nad suplementami dla osób starszych, które wspomagają koncentrację i pamięć, pracują nad specjalistycznym synbiotykiem na bazie kurkumy, który ma być uzupełnieniem w leczeniu chorób nowotworowych. Jeszcze inny projekt to tworzenie tzw. hydrożeli czy środowiska umożliwiającego hodowlę komórek. Generalnie inicjatywa ma spowodować, że większym stopniu będzie dochodziło do komercjalizacji badań, będą wykorzystywane w produkcji zamiast trafiać do szuflady w formie np. naukowej publikacji.