Dzień obchodów Europejskiego Dnia numeru 112, w Rzeszowie z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji. Joachim Brudziński wziął udział w otwarciu nowej siedziby Centrum Powiadania Ratunkowego, pierwszej w Polsce zbudowanej od podstaw i wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt. Kosztowała ponad 8 mln złotych i została sfinansowana z rezerwy celowej budżetu państwa.

Rocznie tylko na Podkarpaciu numer alarmowy 112 jest wybierany ponad 700 tysięcy razy. A każde zgłoszenie przyjmują operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Każdy jest traktowany tak samo poważnie. Jak sytuacja kryzysowa.
Nowoczesny sprzęt łączący w sobie możliwości informatyki, telekomunikacji i lokalizacji GPS bardzo w tym pomaga. I skraca czasem bezcenny czas ustalenia podstawowych faktów.

Nowe Centrum Powiadamiania ratunkowego w Rzeszowie ma wszystko co najnowocześniejsze w całym tworzonym w Polsce od 2010 roku systemie. I jak mówił uczestniczący w jego otwarciu szef MSWiA Joachim Brudziński takich inwestycji będzie więcej.
- Nie można oszczędzać na bezpieczeństwie obywateli, na zdrowiu obywateli, na życiu, bo te sprawy nie mają ceny. Stąd wsparcie dla tej inwestycji i będziemy wspierać kolejne centra, będziemy stawiać na rozwój, unowocześniać.

Szef MSWiA mówił też o pracach nad aplikacją ratunkową dla niepełnosprawnych, głównie niewidomych i głuchoniemych. Podobna jak działa już na Podkarpaciu.. od niemal czterech lat. To rodzaj bramki sms-owej opartej na stworzoną wcześniej bazie informacji o osobach, które tylko tak mogą wezwać pomoc.

Minister nagrodził najlepszych operatorów numeru alarmowego, ale też wręczył medal Małego Bohatera 12-letniemu Bartkowi z Jarosławia, który we wrześniu wezwał pomoc do starszej kobiety spotkanej na autobusowym przystanku.

Europejski dzień numeru 112 to okazja do przypomnienia znaczenia takich postaw, ale też przypomnienia, że nieuzasadnione wezwania i blokowanie numeru co ciągle zbyt często się zdarza - na Podkarpaciu to aż 70 procent wszystkich wezwań. Mogą być niebezpieczne bo opóźniają pomoc dla tych, którzy naprawdę jej potrzebują Bardzo ważną sprawą jest to, że w ostatnim czasie zmienił się kodeks wykroczeń. Daje to możliwość karania osób, które bezpodstawnie blokują numer 112.