24 miliony złotych będzie kosztować rozbudowa rzeszowskiej onkologii. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 kupi nowy akcelerator, symulator i zbuduje niezbędne do ich zainstalowania pomieszczenia. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu unijnego ponadregionalnego programu Infrastruktura i Środowisko. Dziś podpisano umowę w tej sprawie.

Liczba pacjentów, którzy trafiają do Centrum Onkologii w Rzeszowie systematycznie rośnie. Podobnie jak liczba chorych, dla których jedną z metod leczenia jest właśnie radioterapia. Co roku z leczniczych naświetleń korzysta w Rzeszowie ponad 1,5 tysiąca osób. W przypadku każdej konieczna jest cała seria tzw. seansów, nawet ponad 20. Rzeszowski szpital ma 3 akceleratory - najnowszy kupiony rok temu. Ale kolejny jest tak samo bardzo oczekiwany. Tak, aby można było go stosować w najtrudniejszych przypadkach bez odsyłania pacjentów do największych klinik onkologicznych.

Dzięki pieniądzom z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko taki zakup stał się możliwy. Podobnie jak rozpoczęcie innych inwestycji, m.in. budowy tzw. bunkra. To kolejne już pieniądze zdobyte przez rzeszowski szpital. Jak podkreślała wiceminister zdrowia, aktywność Podkarpacia jest pod tym względem bardzo duża. Tylko w ramach programu Infrastruktura i Środowisko na inwestycje w służbie zdrowia już udało się zdobyć 68 mln złotych dofinansowania.

Fot. arch. Fot. arch. W ratowaniu ludzkiego życia pomogą też najnowsze zakupy z budżetu wojewody. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie oraz 4 szpitale: w Krośnie, Sanoku, Przemyślu i Mielcu dostały dziś nowe ambulanse oraz specjalistyczne urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej. W przypadku szpitala w Sanoku to doinwestowanie w potrzebny sprzęt o wartości w sumie miliona złotych. Ratownicy, którzy docierają z pomocą do około stu tysięcy okolicznych mieszkańców cieszą się, że będą mogli być jeszcze skuteczniejsi.

W sumie do szpitala w Mielcu trafiły 3 karetki, 3 do Krosna, 2 do Przemyśla, 2 do Sanoka i 3 do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia w Rzeszowie.