Ruszyły zajęcia w Akademii Niepodległości. To propozycja edukacyjna dla wszystkich interesujących się historią bez względu na wiek. Wykłady i zajęcia mają pokazać jak 100 lat temu wyglądały drogi do wolności, zarówno w skali ogólnopolskiej jak i lokalnej. Instytut Pamięci Narodowej przedstawił dziś także inne projekty związane z obchodami rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym regionie.

Podkarpacka Akademia Niepodległości mieści się w budynku dawnego Kasyna Urzędniczego w Łańcucie. To właśnie tu, odsłonięciem popiersia Józefa Piłsudskiego, zainaugurowano obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Podobna akademia zacznie wkrótce działalność także w Stalowej Woli.

Wszyscy uczestnicy dostają pakiety edukacyjne, są w nich między innymi śpiewniki patriotyczne i indeksy, do których można będzie wpisywać wykłady i zajęcia. Honorowy dokument będzie wzorowany na tym z okresu II Rzeczypospolitej i podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Innym, także zaplanowanym na kilka lat, projektem realizowanym przez rzeszowski oddział IPN będzie interaktywna mapa pamięci, na której można będzie zaznaczać wszystkie miejsca i osoby związane z walką o niepodległość. Przede wszystkim te mniej znane. Tak, by powstał portal z cenną, historyczną bazą danych.

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rzeszowski IPN planuje wiele imprez edukacyjnych i kulturalnych. Między innymi plenerową wystawę pokazującą, jak w Polsce i naszym regionie świętowano przez lata 11 listopada. Będzie też konkurs fotograficzny, koncert i piknik niepodległościowy. Tak, by każdy, bez względu na wiek, mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.