Piotr Pilch dotychczasowy wicewojewoda podkarpacki został nowym członkiem zarządu województwa. Zastąpił Lucjana Kuźniara, który w ubiegłym tygodniu zrezygnował z funkcji. Oficjalnie z powodów osobistych. Dziś podczas sesji radni sejmiku przyjęli rezygnację Kuźniara.

Lucjan Kuźniar w samorządzie działa od 20 lat. Na szczeblu wojewódzkim od 2002 roku: z rekomendacji ludowców najpierw jako radny, następnie w czasach koalicji PSL-PO-SLD jako członek zarządu. W 2013 roku przyczynił się jednak do jej upadku i przejęcia władzy w Urzędzie Marszałkowskim przez Prawo i Sprawiedliwość. Lucjan Kuźniar razem z ówczesnym szefem klubu radnych PO Janem Burkiem oddali głosy na kandydata PiS na marszałka - Władysława Ortyla, co zmieniło dotychczasowy układ sił w samorządzie województwa. Kuźniar zmienił barwy z PSL na PiS i w nowym zarządzie dostał stanowisko wicemarszałka, a po kolejnych wyborach samorządowych w 2014 roku został członkiem zarządu.

Jako powód rezygnacji Lucjan Kuźniar podał względy osobiste i chęć realizacji zadań na innej płaszczyźnie. Dzisiaj, już po odwołaniu, nie powiedział nic więcej, ponad to, że zostaje radnym w barwach PiS i będzie wspierał swojego następcę. Nieoficjalnie rezygnacja ma związek ze wznowieniem, zwieszonego dwa lata temu, śledztwa w sprawie wielomilionowych strat Skarbu Państwa na handlu olejem rzepakowym z tytułu niezapłaconego podatku VAT. W kręgu podejrzanych była wówczas żona Lucjana Kuźniara. W tym kontekście rezygnacja z funkcji nie wzbudziła szczególnego zdziwienia sejmikowej opozycji.

W miejsce Lucjana Kuźniara marszałek Władysław Ortyl zaproponował działacza PiS z Przemyśla, pełniącego od roku funkcję wicewojewody, Piotra Pilcha. Kandydatura zyskała akceptację także radnych opozycji, co wskazuje wynik tajnego głosowania: 27 głosów za, 3 wstrzymujące, przy braku przeciwnych. Oficjalnie nie wiadomo jeszcze kto zostanie nowym wicewojewodą. Natomiast nieoficjalnie wymienia się nazwisko kolejnego polityka PiS z Przemyśla, byłego podkarpackiego kuratora oświaty Maciej Karasińskiego.