35 mln złotych o tyle Ministerstwo Rozwoju zwiększyło kwotę dofinansowania na rozbudowę transportu miejskiego w Rzeszowie. Pieniądze pochodzą z programu Polska Wschodnia i będą przeznaczone m.in. na zakup 20 nowoczesnych autobusów czy przebudowę 51 przystanków MPK. Dzięki większej dotacji w budżecie Rzeszowa pozostanie 35 mln zł. Politycy Prawa i Sprawiedliwości mówili na konferencji prasowej, że miasto powinno je przeznaczyć na inwestycje drogowe.

Rzeszowski Inteligentny System Transportowy to inwestycja wartości 70 mln zł. Zakłada ona m.in. - zakup 20 nowoczesnych autobusów z napędem hybrydowym, przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych - przebudowę 51 zatok autobusowych, czy rozbudowę odcinka ulicy Jana Pawła II od skrzyżowania z ul. Ustronną do skrzyżowania z ul. Budziwojską.

W ostatnich dniach Ministerstwo Rozwoju zwiększyło kwotę dofinansowania tego programu o 35 mln zł - czyli do maksymalnego w programie Polska Wschodnia poziomu 85 procent. O dodatkowe środki dla Rzeszowa zabiegał w Ministerstwie Rozwoju poseł Wojciech Buczak.

- To, że udaje uzyskać środki z budżetu państwa czy programu Polska Wschodnia, powoduje, że mamy szansę realizować też inne inwestycje, które nie są realizowane tak jak byśmy chcieli.


Wśród takich inwestycji poseł Buczak i radny Rzeszowa Marcin Fijołek wymienili m.in. dalszą budowę tzw. Wisłokostrady, czyli połączenia ul. Rejtana z ul. Ciepłowniczą, czy budowę wiaduktu łączącego ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanową.

Marcin Fijołek, przew. klubu radnych PiS w Radzie Miasta Rzeszowa - W WPF miasta ta inwestycja jest przewidziana do realizacji za wiele lat. Myślę, że te pieniądze, które się pojawiły, mogłyby tę inwestycję wspomóc. A na pewno wystarczyłyby na realizację pierwszego etapu.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc tak odnosi się do opinii polityków PiS.
- Ktoś może wymyślać takie, czy inne inwestycje. Wszystkie są potrzebne, ale kolejność potrzeb to decyzja rady i również mojej.

Prezydent Rzeszowa odniósł się też do spekulacji medialnych na temat współpracy zarządu miasta z rządem i parlamentarzystami PiS w zakresie rozwoju Rzeszowa i inwestycji w stolicy Podkarpacia.
- Jest przychylność pana Morawieckiego, ministra Kurdyki, ministra Tchórzewskiego mógłbym wymienić całą grupę osób, które decydują o tym, jak dzielić pieniądze.

Politycy PiS w czasie konferencji mówili też o przyjętej w Sejmie ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Andrzej Filipczyk, Skarbnik Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność - Możemy być świadkami bardzo wyraźnej zmiany modelu funkcjonowania rodzin i społeczeństwa w niedzielę. Skończą się spacery po galeriach, mogą się rozpocząć wielkie turystyczne wojaże rodzin.

Zakłada ona, że od 1 marca 2018 roku sklepy będą otwarte w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 tylko w jedną, a w 2020 roku już tylko w niedziele przed świętami. Projekt ustawy o zakazie handlu w niedzielę trafi teraz do Senatu.