Ale też jak bezpiecznie zdobywać wirtualnych przyjaciół? „Klikaj z głową" to ogólnopolska akcja, która ma dać młodym ludziom odpowiedzi na te pytania, ale też pokazać zarówno uczniom i nauczycielom jak mądrze korzystać z sieci. Dziś w specjalnym szkoleniu przeprowadzonym przez pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej w podrzeszowskiej Matysówce.

„Wirusy to straszne chytrusy, a kto na nieznanych stronach gra, ten kłopoty z komputerem ma…” od dziś uczniowie szkoły podstawowej w Matysówce mogą uznać te słowa za swoje motto. Mimo, że na co dzień z tabletów i smartfonów mogą korzystać dopiero po szkole to i tak przyznają, że w domu „klikają już często i to w różnym celu.

Jak „klikać z głową” podpowiadali pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą, ale też zobaczyć bajkę, która pokazuje, że w Internecie można szybko stać się marionetką, czyli ofiarą nieuczciwych użytkowników, na przykład niebezpiecznych trolli, które wylewają na nas „wiadro hej tu”. W tym roku w całej Polsce w akcji Mój smartfon, mój świat klikam z głową wzięło udział ponad 40 tysięcy uczniów.

Marzena Góral, Urząd Komunikacji Elektronicznej w Rzeszowie - Na terenie województwa podkarpackiego odwiedziliśmy 21 szkół, przeszkoliliśmy dwa tysiące dzieciaków, głównie w klasach 1-6. Dzieci bardzo chętnie korzystają z lekcji, jest to na zasadzie z dyskusji.

W przyszłym roku na Podkarpaciu Urząd Komunikacji Elektronicznej chce zaprosić do akcji ponad dwa i pół tysiąca uczniów, głównie z powiatów: bieszczadzkiego, brzozowskiego, jarosławskiego oraz dębickiego. Informacje dla zainteresowanych rodziców i szkół można znaleźć w Internecie www.uke.gov.pl