Radni Prawa i Sprawiedliwości w Rzeszowie złożyli w ratuszu tzw. zielony pakiet dla miasta. Dotyczy miejskiego programu rowerowego i rewitalizacji trzech parków. Samorządowcy przekonują, że Rzeszowianie mogą żyć bardziej ekologicznie i trzeba im to umożliwić. Ratusz odpowiada, że propozycje dotyczą tego, co już działa, a system roweru miejskiego czeka w przyszłym roku reorganizacja.

Rower miejski w Rzeszowie tylko na starcie działał bez zarzutu. 3 lata temu działało już tylko 7 z 20 stacji. System zarządzany przez zewnętrzną firmę, szybko stał się dla miasta tematem wstydliwym. Teraz jest jeszcze gorzej, bo rowerów miejskich po prostu nie ma. Zostały tylko niektóre elementy stacji. A są takie miejsca gdzie nie ma nawet tego. W Rzeszowie mimo coraz większej liczby ścieżek rowerowych można liczyć tylko na własne dwa kółka. I to - zdaniem radnych PiS - trzeba jak najszybciej zmienić. Samorządowcy przekonują, że miejskie rowery powinny być nowoczesne, łatwo dostępne, a przez to powszechnie używane przez mieszkańców i turystów.

Szczegóły radni zostawiają władzom miasta. Są przekonani, że ta część zielonego pakietu powinna być systemem czwartej generacji. Miasto przekonuje, że nowy system powstanie już w przyszłym roku. Opracuje go jak poprzednio prywatny inwestor, bo stworzenie sieci miejskich rowerów nie jest zadaniem własnym samorządu. Ta niepewność niepokoi radnych, którzy apelują też o więcej ścieżek rowerowych i modernizację trzech rzeszowskich parków przy Rycerskiej, Sybiraków i Solidarności. Zielony pakiet już trafił do ratusza, a we wtorek radni chcą o nim dyskutować podczas budżetowej sesji rady miasta.